پنجشنبه، خرداد ۱۹، ۱۳۸۴

كشف يك ژن مربوط به نابينايى در پيرى
دانشمندان آمريكايى ژنى را كشف كرده‌اند كه مي‌تواند به شناسايى ابتدايى و درمان بيمارى تحليل رفتن لكه‌ي زرد شبكيه (دژنراسيون ماكولا) كه علت اصلى نابينايى در سنين بالاست كمك كند.

به گزارش خبرنگار سرويس «نگاهي به وبلاگ‌ها»ي ايسنا، كانون اينترنتي آگاهي‌رساني ايرانيان بلژيك در http://www.iranian.be/news عنوان كرده است: در اين بيمارى سلول‌هاى عصبى در محل لكه‌ي زرد يا ماكولاى شبكيه كه تشخيص جزئيات تصاوير را در مركز ميدان بينايى براى فرد ممكن مى‌كند، نابود مى‌شوند.

اين بيمارى در افراد بالاى ‌٥٠ سال شايع است و گاهى به نابينايى كامل منجر مى‌شود و در حال حاضر هيچ درمان موثرى براى اين بيمارى وجود ندارد.

گروهى از دانشمندان به رهبرى دكتر «رابرت كلاين» از دانشگاه راكفلر نيويورك توانسته پس از بررسى صدهزار وارياسيون توالي‌هاى ژنى، يك وارياسيون خاص در ژن «CFH» را كه بر كروموزوم شماره يك قرار دارد كشف كنند كه با ابتلاء به اين بيمارى ارتباط نزديك دارد.

به گفته‌ي دانشمندان اين وارياسيون ژنى خطر ابتلاء به بيمارى «دژنراسيون ماكولا» را سه تا هفت برابر مي‌كند.

دو گروه پژوهش ديگر يكى به سرپرستى دكتر «آلبرت ادواردز» از دانشگاه تگزاس در دالاس و ديگرى به سرپرستى دكتر «جاتان هاينز» از مركز پزشكى دانشگاه واندربيلت در تنسى نيز نتايج بررسي‌هاى گروه دكتر كلاين را تاييد كرده‌اند

هیچ نظری موجود نیست: