سه‌شنبه، مرداد ۱۸، ۱۳۸۴

استفاده از محافظ چشمي در شغل جوشكاري الزامي است
بر اساس نتايج يك تحقيق استفاده از محافظ چشمي در شغل جوشكاري الزامي است به علت اينكه عدم استفاده از محافظ چشم منجر به صدمات مكانيكي و صدمات تشعشعي در چشم مي‌شود.

بر اساس تحقيقي كه توسط "محسن اخگري" اپتومتريست و عضو كادر آموزشي دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي انجام شده است در صورت عدم استفاده از محافظ چشم در جوشكاري خطر صدمات مكانيكي در اثر ذرات آهن و آسيب قسمت‌هاي مختلف چشم وجود دارد.

در صورتي كه در مشاغلي مثل جوشكاري در حين كار از محافظ مناسب استفاده نشود در اين صورت پرتو ماوراي بنفش مي‌تواند بلافاصله سبب "فتوكراتيت" شود.

علايم عارضه "فتوكراتيت" ‪ ۶‬تا‪ ۱۲‬ساعت بعد از عمل جوشكاري ظاهر مي‌شود و در طولاني مدت هم مي‌تواند سبب "كاتاراكت" شود.

علاوه بر اين "فتورتينيت" ناشي از پرتو مادون قرمز در پرتو جوشكاري نيز بندرت اتفاق مي‌افتد.

پرتو طيف جوشكاري شامل پرتوهاي ماوراي بنفش و مادون قرمز مي‌باشد ، پرتو ماواي بنفش توسط "اپيتليوم" قرنيه و عدسي چشم جذب مي‌شود در حالي كه نور مرئي و پرتو مادون قرمز مي‌تواند به شبكيه هم برسد.

جذب پرتو ماوراي بنفش بوسيله قرنيه سبب "كراتوكنژ نكتيويت" دردناك مي شود كه حداكثر بعداز ‪ ۷۲‬ساعت خودبخود بهبود مي‌يابد.

جذب پرتو مادون قرمز بوسيله شبكيه سبب صدمه حرارتي در شبكيه يا به عبارت ديگر سبب "ماكولاپاتي فتوتو كسيك"مي شود كه "فتوپيك ماكولاپاتي" هم ناميده مي‌شود و مي‌تواند كاهش ديد هميشگي ايجاد كند.

اين تحقيق كه توسط "محسن اخگري" انجام شد در هشتمين كنگره علمي اپتومتري (بينايي سنجي) ايران ارايه شد.

هشتمين كنگره علمي اپتومتري ايران ،توسط انجمن اپتومتري ايران و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي ايران،دانشگاه علوم پزشكي زاهدان،دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و دانشگاه علوم پزشكي مشهد سيزدهم و چهاردهم مردادماه امسال در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد.

هیچ نظری موجود نیست: