چهارشنبه، بهمن ۰۵، ۱۳۸۴

موضوع استفاده از حیوانات در کارهای توانبخشی موصوعی جدید و تازه نیست . فکر می کنم زمینه بحث خوبی می تواند باشد که اگر دوستان هم نظرات خود را بیان کنند و یا اطلاعات بیشتری اگر دارنداعلام کنند حتما مفید خواهد بود این مطلب را از وبلاگ توانبخشی ایران خدمتتان تقدیم می کنم

سگ ها در خدمت نابینایان
نابینایان به خاطر محدودیت در بینائی، مشکلات زیادی در عبورومرور در خیابان ها و معابر دارند و همواره خطرات عمده ای جان آنها را تهدید می کند اغلب مردم نیز طرز صحیح کمک و راهنمائی به نابینایان را نمی دانند.امروزه سگهای تعلیم یافته تاحد زیادی این مشکل را حل نموده اند و نابینایان با کمک گرفتن از این حیوانات تا حد زیادی مشکلشان را کم کرده اند.در جوامع غربی، سگ ها ابتدا توسط مربیان زبده تعلیم میگیرند .سگ از نظر قوه شنوائی،بویائی در حد بسیار عالی است و از قدرت لامسه خوبی برخوردار می باشد و فقط از نظر بینائی و آن هم در تشخیص و تفکیک رنگ ها از ما انسانها ضعیفتر است. جمعیت سگها دارای دهها نژاد مختلف بوده که در این میان از مناسبترین نژاد ها, سگ نژاد ژرمن شیپرد(شیانلو) می باشد.ژرمن شیپرد تقریبا از با هوشترین و تعلیم گیرنده ترین سگ در میان همتایان خود بوده قدرت ادراک بالایی داشته و حواس بویائی و شنوائی آن در عالی ترین حد میباشد ،بطوریکه در زمان امداد زلزله از قویترین دستگاههای زنده یاب بهتر عمل میکند.این سگ با یکبار بو کشیدن برای تمام عمر آنرا در حافظه خود نگه میدارد و از این رو امروزه پلیس ها در کشف مواد مخدر این سگها را استخدام نموده اند. سگ ژرمن شیپرد با وجود قوی بودن فوق العاده مطیع بوده و با صاحبش مهربان میباشد.
در کشورهائی مثل آلمان،اسرائیل،آمریکا و انگلیس و اخیرا در ژاپن مراکزی وجود دارد که مربیانی هم سگ ها و هم نابینایان را آموزش داده و طرز همراهی نابینا با سگ را تعلیم میدهند.سگ ها یاد میگیرند چگونه موانع سر راه را شناخته و نابینا را از مسیر های درست هدایت کنند و در صورت تعلیم،این سگها در هنگام عبور از عرض خیابان صاحب نابینایش را فقط از نقاط خط کشی شده عبور دهند و حتی با آموزش صحیح ،این سگ ها از چراغ قرمز رد نمی شوند! محققان رفتار شناسی حیوانات(روان دامپزشکان) دریافته اند که یک سگ ژرمن شیپرد مسافت سه کیلومتر رفت و برگشت را میتواند تنها با خطای عرضی یک متر بپیماید!! از این رو این سگ ها بخوبی قادرند صاحب نابینایش را بخوبی به مقصد هدایت کنند.نابینایان و خانواده های آنها میتوانند امیدوار باشند که این سگ های تعلیم یافته،نه تنها صاحب خود را به مقصد یرسانند بلکه بعنوان همراه و همدم (پت ) محسوب شوند. روانپزشکان توانسته اند با بهره گیری از حیوانات(پت تراپی) برخی از امراض روحی مانند افسردگی ها را در انسانها بخصوص کودکان درمان نمایند .نابینایان میتوانند با برقراری ارتباط عاطفی با سگ شان و همچنین با حضور آزادانه و ایمن در خیابانها با کمک این حیوانات قابلیت های خود را اثبات نمایند. مطمئنا شروع این کار در ایران ما با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد زیرا علاوه بر داشتن هزینه، فرهنگ عمومی نیز مانع خواهد شد اما میتوان با تغییر نگرش مردم،بازبینی در برخی احکام دینی و حکومتی و تامین بودجه اولیه این کار و همکاری بین صاحب نظران در امور توانبخشی و دامپزشکان و دیگر ارگان ها، میتوان به آسانی از قدرت خدادادی سگ ها به نفع نابینایان سود جست.
با احترام
احد محمدنژاد
دکتر عمومی دامپزشک

هیچ نظری موجود نیست: