سه‌شنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۸۷

جديدترين آمار عفونتهای باکتريايی در مصرف کنندگان کنتاکت لنز

خواننده گرامی، ابتدا به توضيحات زير دقت فرماييد


ديده شده که اينگونه آمارها توسط محافل خبری به صورت نادرست تفسير يا اعلام می شود. به طوری که هر شنونده ای خبر را به معنی خطرناک بودن مصرف لنز برداشت می نمايد. اگر در روزنامه ای با تيتر "عوارض مصرف کنتاکت لنز" مواجه می شويد، اولين چيزی که به ذهن شما و هر آدم عاقلی خطور می کند، چيزی نيست جز اينکه "ديدی! ديدی گفتم لنز عوارض داره؟" اميدوارم شما خواننده گرامی در اين آمار که در زير آورده شده بدنبال ديدن حقيقتها باشيد. سعی نکنيد آنچه را که از قبل در ذهنتان در مورد لنز داريد، در اين آمار پيدا کنيد. فقط آمار را ببينيد و تلاش کنيد بدون هرگونه پيش داوری، پيام موجود در اعداد به دست آمده از جديدترين تحقيق را دريابيد. موضوع اصلاً پيچيده نيست. من تعدادی عدد برايتان می نويسم و شما از خودتان می پرسيد "کدام عدد بزرگتر است؟ کدام عدد کوچکتر؟" و بعد به خودتان می گوييد: "هر کدام که کوچکتر است، پس آن روش مصرف لنز امنيت بيشتری دارد." توضيح آخر اينکه دانستن اين اعداد برای تجويز کنندگان کنتاکت لنز بسيار مهم است چون با در نظر گرفتن اين اعداد و مجوعه ای از ديگر معيارهايی که در ذهن دارند، و البته با در نظر گرفتن نمره چشم و نيازهای شغلی شما، بهترين لنز را برای شما انتخاب کنند و بهترين توصيه ها را به شما ارائه نمايند. به عبارت ساده تر، آمار زير تنها يکی از معيارهايی است که برای انتخاب کردن لنز مورد نياز است.

بنابراين، قبل از اينکه برداشتهای عجولانه ازاين اعداد به ذهنتان خطور کند، در نظر داشته باشيد که به موجب آماری که در زير ارائه شده احتمال ابتلا به عفونت باکتريايی در مصرف کنتاکت لنز کمتر از احتمال سوانح رانندگی است، البته اگر شرايط و دستورالعمل های مربوط به مصرف عاقلانه لنز ( و همينطور هم رانندگی عاقلانه) را رعايت کنيم.

اين آمار از مقاله ای استخراج شده که نوشته اپتومتريست (بينايی سنج) فيونا ستپلتون (Fiona Stapleton) است و در ماه ژوئن سال 2008 (تير ماه 1387) در نشريه علمی آکادمی چشم پزشکی آمريکا (نشريه Ophthalmology) به چاپ رسيده. برای دريافت اصل مقاله (متن کامل)، می توانيد با آدرس الکترونيکی زير مکاتبه کنيد:
amunoruz@gmail.com

روش تفسير اين يافته ها:
اين آمار بر اساس نوع لنز و روش مصرف لنز رده بندی شده و برای سهولت بيان بر حسب تعداد ابتلا سالانه در هر 10,000 مصرف کننده محاسبه شده است.

مثال: اگر آمار داده شده برای يکی از انواع لنز و يک الگوی مصرف خاص، 10 باشد معنی آن اين است که اگر شما آن نوع لنز را و به همان روش استفاده کنيد، و اگر ده هزار سال به مصرف کردن لنزتان ادامه بدهيد (به شرط رعايت اصول مصرف لنز)، احتمالاً در طول اين مدت ده بار به عفونت باکتريايی ناشی از مصرف کنتاکت لنز مبتلا خواهيد شد. يا اگر صد سال به مصرف لنز ادامه بدهيد، شانس ابتلا يک بار است.
نکته قابل توجه در اين اعداد، بالا رفتن احتمال بروز عفونت باکتريايی همگام با خوابيدن با لنز است. حتی با لنزهای سيليکن هيدروژل نيز اين موضوع مصداق دارد. لازم به ذکر است که اين آمارگيری در سال 2002 انجام شده و تجزيه و تحليل آن 6 سال به درازا کشيده. در آن سالهای اوليۀ معرفی اين لنزها به بازار، طبعاً افرادی به مصرف لنزهای سيليکن هيدروژل روی آوردند که به اصطلاح "اهل ريسک" بودند. اينگونه افراد معمولاً به فعاليتها مخاطره آميز علاقه دارند و دست به رفتارهايی می زنند که باعث بالارفتن احتمال بروز عفونت باکتريايی می شود. اين رفتارها در مورد لنز عبارتند از مصرف طولانی مدت لنز (بيش از آنچه طبيب جايز دانسته)، به موقع دور نيانداختن جا لنزی و عدم رعايت بهداشت جالنزی، استعمال دخانيات (منجمله سيگار) و بالاخره تهيه کنتاکت لنز از مراکز غير طبی. ضمناً طبق همين تحقيق، احتمال بروز عفونت باکتريايی در شش ماه اول مصرف لنز و در طبقات بالای جامعه بيشتر است. لذا اين احتمال وجود دارد که آمار ارائه شده برای لنزهای سيليکن هيدروژل به طور کاذب بالاتر از اعداد واقعی باشد و ممکن است آمارگيريهای آينده اعداد به مراتب کمتری را برای لنزهای سيليکن هيدروژل به دست بدهد.

در اين تحقيق 1798 نفر مصرف کننده کنتاکت لنز شرکت داده شده اند و يافته ها به شرح زير می باشند.

احتمال بروز عفونت باکتريايی با لنزهای آرجی پی
1.2 در 10,000
لنزهای نرم هيدروژل، اگر هرگز با لنز نخوابيد
1.9 در 10,000


لنزهای نرم هيدروژل، اگر ندرتاً با لنز بخوابيد
2.2 در 10,000
لنزهای نرم هيدروژل مصرف يک روزه (دور انداختن لنز در پايان اولين روز مصرف آن)
2.0 در 10,000


لنزهای نرم هيدروژل مصرف يک روزه اگر ندرتاً با لنز بخوابيد
4.2 در 10,000
لنزهای نرم هيدروژل، اگر معمولاًً با لنز بخوابيد
19.5 در 10,000


لنزهای سيليکن هيدروژل، اگر هرگز با لنز نخوابيد
11.5 در 10,000
لنزهای سيليکن هيدروژل، اگر ندرتاً با لنز بخوابيد
5.5 در 10,000


لنزهای سيليکن هيدروژل، اگر معمولاًً با لنز بخوابيد
25.4 در 10,000


تعداد کل موارد آسيب به بينايی
0.6 در 10,000
آیدین صفوتی

هیچ نظری موجود نیست: