دوشنبه، مرداد ۱۸، ۱۳۸۹

خبرگزاري دانشجويان ايران : استفاده از لنزهاي تماسي بهتر از جراحي ليزر است

يك اپتومتريست گفت: استفاده از لنزهاي تماسي در مقايسه با عينك و عمل جراحي قرنيه كه با عوارض زيادي همراه است، بهترين گزينه براي برطرف كردن عيوب بينايي است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، فرشاد عسگري‌زاده، عضو كميته علمي سيزدهمين كنگره اپتومتري ايران با هشدار نسبت به گرايش مردم به سمت اعمال جراحي ليزر بر روي قرنيه، گفت: آنچه مسلم است، استفاده از لنزهاي تماسي نوين با اكسيژن رساني بالا در مقايسه با عينك و عمل جراحي قرنيه است كه با عوارض شايعي مانند اكتازي قرنيه، خشكي چشم، مشكلات ديد در شب و برگشت نمره چشم همراه است، بهترين گزينه براي برطرف كردن عيوب بينايي است.

وي گفت: خوشبختانه با توجه به پيشرفت‌هايي كه در زمينه ساخت عدسي‌ها و لنزهاي تماسي ايجاد شده، امروزه ساخت لنزهاي تماسي جديد با نام سيليكون هايدروژل نسل سوم با اكسيژن رساني بالا را شاهد هستيم. با استفاده از اين لنزها مشكلات نسل قديم لنزهاي تماسي مانند قرمزي چشم، اشك ريزش و ناراحتي بيمار هنگام استفاده طولاني مدت، كاهش مي‌يابد.

عسگري زاده ادامه داد: در سيستم جديد لنزهاي تماسي كه سيستم تعويض مكرر ناميده مي‌شود،‌ فرد به جاي استفاده طولاني مدت يك يا دو ساله از يك لنز از لنزهاي جديد سيليكون هايدروژل با اكسيژن رساني بالا براي زمان كوتاه مدت از يك روز تا حداكثر 3 ماه بر اساس تجويز معاينه كننده استفاده كرده و شانس عفونت و عكس‌العمل‌هاي مضر چشم را كاهش مي‌دهد و مي‌تواند راحتي بيشتري براي استفاده كننده به همراه داشته باشد.

وي از جمله مزاياي استفاده از لنزهاي تماسي نوين را قدرت تحرك و انجام حركات طبيعي در زندگي روزمره فرد، انجام ورزش‌هاي مختلف، افزايش محدوده بينايي و كاهش عفونت‌ها و بيماري‌هاي شايع برشمرد و افزود: استفاده از لنزهاي تماسي به ويژه در كودكان امروزه به عنوان بهترين جايگزين براي عينك شناخته مي‌شود؛ چرا كه استفاده از عينك در كودكان باعث ايجاد مشكلات متعدد در رشد و نمو جسمي و روحي كودك در محيط منزل و مدرسه و كاهش اعتماد به نفس وي در ميان همسالان مي‌شود. در حالي كه استفاده از لنز تماسي باعث افزايش فعاليت‌هاي فيزيكي كودكانه و رشد و نمو طبيعي وي مي‌شود.

عسگري زاده با اشاره به برگزاري سيزدهمين كنگره اپتومتري ايران از 29 تا 31 شهريور ماه در مركز همايش‌هاي رازي گفت: جديدترين شيوه‌هاي توليد و تجويز لنزهاي تماسي در كودكان و بزرگسالان در جريان سيزدهمين كنگره اپتومتري ايران مورد بحث و تبادل نظر علمي اساتيد و متخصصان علوم بينايي قرار خواهد گرفت.

هیچ نظری موجود نیست: