سه‌شنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۸۵

دوستی می گفت خودت را به کنتاکت لنز محدود نکن. گفتم چشم. درباره عدسيهای عينک هم بد نيست صحبت بکني». فعلاً منابع علمی يکی از شرکتها در دسترسم قرار گرفته و قصد دارم اطلاعات مربوط به عدسيهای آنها را بتدريج روی سايت بياورم. انشاالله

روکشهای اپتيکی نوع کريزال – دنبال چيزی لطيفتر از دستمال کاغذی نگرديد

صحنه اول:
نسخه عينک از راه رسيد. صاحب نسخه از آنها است که با يک کار معمولی راضی نمی شود. نسخه را برميداريد و به او پيشنهاد می کنيد به جای عدسی شيشه ای، يک جفت عدسی پلاستيک با روکش ضد انعکاس و ضد خش را برایش تعبیه کنيد، تا عينک سبکتر و زيباتر باشد و شبها هنگام رانندگی نيز، نور اتومبيلهای روبرويی باعث آزارشان نشود. صاحب نسخه اين ايده شما را می پسندد و شما ساخت عينک را به عهده می گيريد.

پشت صحنه:
عدسی را سفارش می دهيد و با نهايت دقت آنرا تراش می دهيد و می خواهيد آنرا طبق قرار قبلی تحويل دهيد که متوجه می شويد يک خراش بسيار کوچک از نظر شما و احتمالاً بسيار عظيم از نظر صاحب نسخه، روی عدسی جاخوش کرده! بدتر از آن اينکه عينک ساخته شده را با اطمينان کامل تحويل ميدهيد و عينک می رود خانه بخت و يک يا دو روز بعد صدای پکری را از پشت تلفن می شنويد که "اين عينکی که برای من ساخته ايد و کلی هم تعريف شيشه های آنرا کرده ايد، خش دارد". حالا بيا و ثابت کن که اين خش روز اول نبوده و دوست عزيز ما (جناب صاحب عينک)، آنرا ايجاد کرده اند!

برداشت اول:
شما حق داريد ناراحت شويد، چون کلی زحمت کشيده ايد و سعی کرده ايد کاری به ياد ماندنی را تحويل دهيد. او هم حق دارد، چون کلی پول داده است و دلش را صابون زده است که يک عينک درست و حسابی خريده.

برداشت دوم:
آيا واقعاً نمی شد عدسی را بدهيد که به اين راحتی (قبل از تحويل و دو روز بعد از تحويل) خش برندارد؟ می شد و خيلی گران تمام می شد؟ نمی شد، چون در بازار ايران عدسيهای مرغوبتر در دسترس نيست؟ اگر می دانستيد که در بازار ايران هم وجود دارد و قيمت آنهم گرانتر نيست آنوقت چکار می کرديد؟

راه حل:
روکش کريزال، روکشی است چندلايه، دارای چهار خاصيت است: مقاومت در برابر خش، کاهش انعکاس ها و مقاومت در برابر اثر انگشت و ديگر انواع چربيها و کثيفيها. اين روکش بصورت يکپارچه و يک مرحله ای روی عدسی اعمال می شود. قبل از ايجاد کردن روکش، عدسی را با کمک روشی موسوم به "بمباران يونی" تميز می کنند. با اينکار ميزان چسبندگی روکش به عدسی به شدت افزايش می يابد. سختی اين روکش خيلی بيشتر از محصولات خاور دور است که اين موضوع به علت وجود داشتن اکسيد زيرکنيوم است که صفاتی شبيه به الماس (از نظر سختی) دارد. تکنولوژی استفاده از اکسيد زيرکونيوم بسيار پيچيده بوده و جمعاً پنج کشور جهان اين ماده را در برخی صنايع بکار می برند. روکش کريزال بر خلاف ديگر انواع روکش، جذب بافت عدسی می شود و بسيار محکمتر از روکشهای فاقد اکسيد زيرکونيوم است. با حرارت متداول در دستگاهای ساخت عينک نيز باعث ترک ترک شدن روکش کريزال نمی شود. به همين علت اگر عدسی شما مجهز به روکش کريزال است، نيازی به استفاده از چيزی بهتر از دستمال کاغذی معمولی برای پاک کردن آن نداريد. البته اگر دستمال کاغذی از نوع بسيار نامرغوب باشد و يا چيز زبری مثل خرده شيشه و يا براده آهن و يا الياف چوب در آن باشد، ممکن است عدسی آسيب ببيند. اگر روکش عدسی شما از نوع کريزال نيست، فقط و فقط آنرا با دستمالهای مخصوص پاک کردن عينک (پارچه ای ميکرو)، پاک کنيد.
برای اينکه خودتان و صاحب نسخه مطمئن باشد که واقعاً کريزال اصل فرانسه را دريافت می کنيد، روی عدسی "ها" کنيد تا نوشته Crizal را به راحتی ببينيد. عدسی که با نام کريزال به شما تحويل شده و اين حک شدگی را ندارد را حتماً به نمايندگی شرکت اسيلور در شهرتان عودت دهيد. برای اطلاع از اسامی و تلفن نمايندگان رسمی و حقيقی شرکت در تهران و ديگر شهرهای ايران، می توانيد با شماره تلفن ------ تماس حاصل فرماييد.
روکش کريزال را می توانيد برای هر نوع عدسی اسيلور درخواست نماييد. اين روکش برای تمامی محصولات اسيلور اعم از عدسيهای تک ديد، پروگرسيو، فشرده، فوتوکروميک و حتی پلی کربنات قابل اجرا است. بنابراين، هنگام سفارش دادن عدسيهای اسيلور، حتماً اعلام کنيد که آيا روکش کريزال هم مورد نظرتان است يا خير.

قيمت عدسيهای CR39 ساخت اسيلور فرانسه و دارای روکش کريزال فرانسوی در حال حاضر برابر با قيمت نمونه مشابه خاور دور است. برای کسب اطلاعات بيشتر با نمايندگيهای رسمی در شهرستانها و يا با نمايندگی مرکزی در تهران تماس حاصل فرماييد.

برداشت آخر از پشت صحنه:
بعضی ها دوست دارند موقع تراشيدن عدسی های پلاستيکی (با روشهای دستی)، تمام سطح عدسی را با نوار چسب پوشش دهند تا خيالشان از بابت خرده شيشه هاييکه هميشه در کارگاه وجود دارد و ممکن است سطح شيشه های پلاستيکی را بخراشد، راحت باشد. اين عده از دوستان موقع استفاده از عدسيهای روکش دار خاور دور، هميشه واهمه از کنده شدن روکش عدسی داشتند و واقعاً هم در بعضی موارد، موقع کندن چسبها روکش هم از ته کنده می شود. عدسيهای دارای روکش کريزال را با خيال راحت نوار چسب کاری کنيد و با خيال راحت بتراشيد و با خيال راحت چسبها را بکنيد! اگر احتياج به نصب کردن عدسی در فريم های کائوچويی بود، فريم و عدسی را با خيال راحت در هيترهای استاندارد حرارت دهيد و با افتخار تمام، عينک آماده را همراه با کارت گارانتی دو ساله به صاحب نسخه تحويل دهيد.

نقل از وبلاگ عدسيها آيدين صفوتي

هیچ نظری موجود نیست: