جمعه، شهریور ۰۹، ۱۳۸۶

نابینایی تهدیدی برای ایرانیان

در حالی که هم‌اکنون بیش از 200 هزار نابینا و حدود 500 هزار نفر کم‌بینا در ایران وجود دارد، برخی از مسؤولان بهداشتی کشور نسبت به دو برابر شدن جمعیت نابینا و کم‌بینا طی 15 سال آینده، در صورت عدم توجه به مراقبت‌ها و درمان اختلالات چشمی هشدار داده‌اند و غفلت از این مهم را جبران‌ناپذیر عنوان کرده‌اند.
بر این اساس هم اینک ایران که در رده‌ی شانزدهمين كشور پرجمعيت جهان است، یکی از کشورهای با ضریب شیوع بالای اختلالات و بیماری‌های چشمی در منطقه شناخته شده است. اکنون بین 27 تا 32 درصد از جمعیت کشور دچار عیوب انکساری چشم (نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگمات)، بیش از 31 درصد مبتلا به آب مروارید (سختی عدسی چشم)، افزون بر 3 درصد دچار گلوکوم یا آب سیاه، کمتر از 3 درصد جمعیت نوجوان دچار تنبلی چشم و حدود 25 درصد کودکان به انحراف چشمی مبتلایند که این آمار حتی در مقایسه با کشورهای همسایه بسیار بالاتر است.
نکته‌ی قابل تأمل این است که هم‌اکنون یک هزار و 700 اپتومتریست (کارشناس بینايی‌سنجی) و یک هزار و 200 چشم‌پزشک در ایران فعالیت دارند. در یک بررسی آماری مشخص شده است که عموم این اپتومتریست‌ها و پزشکان فقط در شهرهای بزرگ به ارائه‌ی خدمات می‌پردازند که از این افراد گروهی نیز در بخش‌های غیر‌درمانی مشغول به کارند. عمل‌های غیرضروری لیزیک چشم، استفاده‌ی بی‌رویه از عدسی‌های رنگی جهت زیبایی از موارد مورد توجه در این مطب‌ها است
ادامه مطلب..

هیچ نظری موجود نیست: