پنجشنبه، اسفند ۱۵، ۱۳۸۷

HIV در مطب شما ! - 2

* این مجموعه مقالات صرفا به بررسی راههای انتقال HIV در مطبهای چشمی و روش پیشگیری از آن میپردازد . لذا برای کسب اطلاعات در خصوص سایر جنبه های بیماری ایدز باید به منابع دیگر مراجعه نمایید .
** به دلیل طولانی بودن مطلب ، اطلاعات طی چند پست جداگانه در وبلاگ قرار میگیرد و در پست آخر لینک دانلود کامل مقاله خدمت شما ارائه خواهد شد .


مسائل اجتماعی و روانی مرتبط با بیماری :
متاسفانه در بعضی جوامع به دلیل آموزش غلط ، ایدز بیماری ویژه افرادبی بند و بار تلقی میگردد و به راحتی سایر راههای انتقال این بیماری نادیده گرفته میشود . در چنین جوامعی فرد دچار ایدز یک گناهکار و مجرم شناخته میشود و همین طرز تلقی باعث میشود فرد با پنهان کردن بیماری خود موجبات انتقال بیشتر آنرا فراهم آورد و یا دچار انزوا شده و فرصت یادگیری را از دست بدهد .
بعنوان یک پزشک در برخورد با این بیماران از هر گونه پیش داوری و سوءظن و انگ زدن بپرهیزید .علت شروع این بیماری در فرد به ما مربوط نمیباشد لذا باید از تحقیر و تبعیض خودداری کنیم و بدانیم که فرد مبتلا به عفونت HIV خود به حد کافی با مشکلات روحی و جسمی ، اقتصادی و اجتماعی ، وحشت از مرگ و ... دست به گریبان است . پس آنانرا طرد نکنیم واجازه دهیم همچون یک فرد معمولی از خدماتی که انجام آن وظیفه ماست برخوردار گردند.
بیماری سرماخوردگی بسیار راحت تر از عفونت HIV منتقل میگردد . HIV از طریق آب ، هوا ، حشرات ، لمس کردن ، دست دادن ، کنارهم نشستن و صحبت کردن ، سرفه ، عطسه ، دستگیره در ، گوشی تلفن ، توالت ، آبخوری ، غذا و ... منتقل نمیشود .تا کنون هیچ موردی از انتقال عفونت HIV در اثر تماس با عرق ، بزاق یا اشک فرد آلوده دیده نشده است . همچنین هیچ گزارشی از انتقال HIV از بیمار آلوده به درمانگر یا بیمار دیگر در مطب چشمی وجود ندارد. HIV مدت زیادی در محیط دوام نمی آورد و حتی در مایعاتی چون خون که دارای تجمع بالایی از HIV است در طی چند ساعت با خشک شدن ، درصد عمده ویروسها از بین میروند . لذا با بیمار دچار عفونت HIV راحت برخورد کنید و فقط هنگامی که شما یا بیمار دارای زخم باز یا التهاب پوستی هستید و یا در مواردی که مجبور به استفاده از اشیاء نوک تیز یا برنده هستید و یا احتمال تماس با خون با مخاط آلوده وجود دارد جانب احتیاط را مراعات نمایید ( قسمت اقدامات پیشگیرانه در مطبهای چشمی را مطالعه کنید ) .

هیچ نظری موجود نیست: