سه‌شنبه، مهر ۰۷، ۱۳۸۸

مصاحبه با پیشکسوتان - آقای علی اکبر شفیعی - قسمت دوم

کامنت های دوستان در ذیل قسمت اول این مصاحبه کارنامه روشنی از خدمات چناب آقای شفیعی بود و نشان داد که انتخاب ایشان برای اولین مصاحبه کاملا بجا بوده است . با این توضیح مختصر به سراغ قسمت دوم مصاحبه با ایشان میرویم (لینک قسمت اول) :

تعریف شما از یک اپتومتریست کامل چیست ؟
از نظر من یک اپتومتریست ایده آل کسی است که خودش را باور کند و کاملا مستقل کار کند و نیز بتواند با مریض به بهترین نحو ارتباط برقرار نماید .
شما ببینید در تمام مدت کاری من اثری از چشم پزشک در مطب من نبوده است ، به خاطر اینکه من خودم را باور کردم و برای خیلی ها که به عنوان چشم پزشک به من نگاه می کردند - مثل همین خانم اپتیشنی که با من کار میکند - مشخص نمودم که من یک اپتومتریست هستم و خودم دارای شخصیت کامل شغلی ام و نیازی به شخصیت کاذب نيست. خیلی ها خودشون رو تحت پوشش این شخصیت کاذب نگه می دارند در حالیکه یک اپتومتریست ایده آل باید چهره ی اجتماعی موجه و مستقل داشته باشد .
شخصيت حرفه اي واعتماد بيمار مهمترين نكته براي موفقيت يك اپتومتريست است اگر بیمار به شما اطمینان نکند و از کاراکتر شما خوشش نیاید امکان ندارد نسخه ی تجویز شده توسط شما را بپیچد و عینک يا وسيله اپتيكي تجویزی شما را بگیرد .

از دیدگاه شما مطب و عینک سازی ایده آل و کامل چگونه است ؟
من اصلا اعتقاد ندارم که این دوتا از هم جدا هستند، اپتومتری یک رشته ی پول ساز و درآمدزا است . در همه جای دنیا هم همینجور است ، اتفاقا دو سه سال پیش بعنوان سومین رشته ی پول ساز در امريكا اعلام شد . خیلی ها فکر می کنند اگر عینکسازی و مطب با هم باشند کلاس کاریشان به هم می خورد ولی در اصل کسی که تن به اپتومتری میدهد باید از تنظیم پد بینی و پل عینک تا کار کردن روی low vision و مباحث پیشرفتهbinocular را انجام دهد . اپتومتری یک رشته ی جامع هست . بعضی ها میگویند باید عینک سازی را پر جلوه ارائه بدهیم و بعضی ها میگویند مطب باید جلوه بیشتری داشته باشد ، ولی به نظر من هر دو به اندازه ی هم مهم هستند . البته من هم معتقدم کار کردن در هر جایی صحیح نیست و باید محیط کاری با شخصیت یک اپتومتریست مناسبت داشته باشد.

نظر شما در مورد دکترای حرفه ای اپتومتری یا همان OD چیست ؟
صحبت در این مورد زیاد است ، بعضیها میگویند MS بالاتر از OD هست ولی بد نیست نظری به روزهای اول تاسیس اپتومتری در ایران بیاندازیم ، بنیان اپتومتری در ایران را یک نفر دکتر اپتومتری به نام دکتر اشرف گذاشت که ایشان الان در ونکوور کانادا مطب دارند و آنزمان اپتومتری را همچون رشته ی دندان پزشکی بصورت دوره 6 ساله ( 4 سال تئوری و 2 سال عملی ) تعریف کردند و بچه های دوره ی اول به اميد عنوان OD پذیرش شدند . متاسفانه چشم پزشکان اعمال نفوذ کردند و دوره را تبدیل به 2 سال یا همان کاردانی کردند و ما فوق دیپلم شدیم ولی آنقدر تلاش کردیم تا تونستیم مجوز لیسانس را بگیریم .
به نظر من OD باید باشد و ما توانایی تاسیس این دوره در کشورمان را داریم . اپتومتری بعد از مامایی اولین رشته در سطح لیسانس بود که توانست پروانه ی کار بگیرد . شکوفایی اپتومتری در OD است چرا که در دوره چهار ساله کارشناسی تعداد زیادی واحدهای عمومی هم داریم و برای کار تخصصی و کلینیکی زمان کمتری نسبت به دوره OD صرف میشود . OD به خاطر اینکه پراکتیکال هست در جهان مطرح میباشد.

نظر شما در مورد وبلاگ Optiran چیست ؟( ادامه مصاحبه را در قسمت بعد بخوانید ...)

تهیه گزارش : سید سعید ایوب زاده

هیچ نظری موجود نیست: