یکشنبه، اردیبهشت ۱۱، ۱۳۸۴

همايش اپتومتريستهاي كشور در مشهد برگزار شد

چهارمين همايش اپتومتري (بينايي سنجي) ايران با شركت ‪ ۵۰۰‬اپتومتريست از سراسر كشور روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد.

طي اين همايش دو روزه به همت انجمن اپتومتري خراسان، همكاري دانشگاه علوم پزشكي مشهد و انجمن علمي اپتومتري ايران تازه‌ترين يافته‌هاي علم بينايي‌سنجي ارايه مي‌شود.

دبيركل انجمن اپتومتري خراسان گفت: در تمام دنيا علم اپتومتري مراقبت اوليه بينايي و چشم شناخته شده است.

محمود اثني‌اعشري هدف از برگزاري چهارمين همايش اپتومتري در خراسان را ارتقا سطح علمي اپتومتريستها و معرفي بيشتر اين رشته و خدمات آن به مردم عنوان كرد.

وي تعيين نمره چشم، تجويز عينك، تجويز لنزهاي تماسي، درمان غيرجراحي انحرافات چشمي، تنبلي چشم و تشخيص بيماريهاي چشمي از جمله آب مرواريد و بررسي علل سردردها را از جمله خدمات علم اپتومتري ذكر كرد.

او افزود: طي اين همايش از ‪ ۵۰‬مقاله رسيده ‪ ۲۰‬مقاله به صورت سخنراني و ‪ ۱۰‬مقاله به صورت پوستر ارايه مي‌شود.

وي گفت: آخرين يافته‌هاي علمي در خصوص لنزهاي تماسي، ساخت عينك طبي و درمان تنبلي چشم از جمله موضوعات مورد بحث همايش است.

او برگزاري كارگاه آموزشي با موضوع لنزهاي تماسي و همچنين ميزگرد علمي تخصصي در خصوص اپتومتري را از ديگر برنامه‌هاي اين همايش ذكر كرد.

به گفته دبيركل انجمن اپتومتري خراسان هم‌اكنون حدود ‪ ۱۲۰۰‬اپتومتريست (بينايي سنج) در سراسر كشور فعال هستتند.

وي با اشاره به چالشهاي پيش روي اين رشته افزود: به رغم اختصاص پروانه‌هاي ساخت و ارازه عينك طبي به وزارت بهداشت بر اساس راي هيات عمومي ديوان عدالت اداري، همچنان شاهد برخوردهاي غيرقانوني با اين موضوع هستيم.

او گفت: هم‌اكنون صدور پروانه مربوطه براي افراد فاقد صلاحيت ادامه دارد و حتي دربرخي از نقاط كشور همكاران از اين جانب مورد تعرض قرار گرفته‌اند.

وي ناشناخته بودن رشته اپتومتري در سطح جامعه را از ديگر مشكلات دانست و افزود: با تلاشها و فعاليتهاي انجام شده سعي در شناساندن هرچه بيشتر خدمات اين رشته به مردم هستيم.

درحاشيه چهارمين همايش اپتومتري، نمايشگاه تجهيزات چشم‌پزشكي و اپتومتري درقالب ‪ ۲۰‬غرفه و با شركت نمايندگان شركتهاي خارجي از جمله كشورهاي آلمان و ژاپن داير است

هیچ نظری موجود نیست: